Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
100 tysięcy to za mało

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna » Archiwum Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
100 tysięcy to za mało
Autor Wiadomość
Akasha
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 23 Sty 2010
Posty: 1271
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 11111
Płeć: Kobieta

Post 100 tysięcy to za mało
Cytat:
Ponad 100 tys. zł. za dobrowolne odejście z pracy mogą otrzymać energetycy, sygnalizuje "Rzeczpospolita".
Szef jednej z państwowych grup energetycznych zdradził gazecie, że kwota 100-120 tys. zł to minimalna propozycja odprawy dla pracownika, który zgodzi się odejść z firmy. Gdańska Energa chce płacić 60-120 tys. zł (zależnie od stażu), a Enion - 40-100 tys. zł. Energa może na program dobrowolnych odejść pracowników wydać nawet 61 mln zł.

Zainteresowanie tymi propozycjami na razie jest niewielkie. Niektórzy pracownicy deklarują, że są gotowi odejść, ale po otrzymaniu 250 tys. zł odprawy. Tak dużych grupowych odpraw nie otrzymał w Polsce jeszcze nikt. Dotąd najwięcej - do 120 tys. zł - płaciły elektrownie.
Programy dobrowolnych odejść to jedyny skuteczny sposób na odchudzenie polskiej energetyki, bowiem związkowcy z tej branży wynegocjowali zamrożenie zatrudnienia przez najbliższe kilka lat. Szacuje się, że wynagrodzenia stanowią w zależności od firmy ok. 12-20 proc. wszystkich kosztów produkcji energii. Zatem zmniejszenie zatrudnienia tylko o jedną trzecią ograniczyłoby je o 4-7 pkt. proc. Ocenia się, że w polskiej energetyce, w przeliczeniu na 1 megawat mocy, pracuje trzykrotnie więcej osób niż w krajach rozwiniętych.
pap/

U mnie za te 100 tys. mozna kupić 75% nowiutkiego mieszkania. Normalny człowiek przy pensji 2 tys na rękę musi na takie oszczędności tyrać kilkanaście lat. Kilkanaście lub dłużej. Przecież jeszcze są wydatki. A tutaj trach - 100 tysiaków na ręke i jeszcze im mało. 250 by się przydało. Byle moczymorda z rejonu energetycznego i chce takich pieniędzy. A dla normalnych wykształconych i chcących pracować nie ma miejsca. Bo albo za stary, albo za młody, albo z doświadczeniem albo bez, albo za wysokie kwalifikacje albo za małe..... i tak można sobie mnożyc,


Cytat:

Zagrożeni są ludzie młodzi i słabo wykształceni. Większość jest gotowa do wielu wyrzeczeń. Chcą pracować gdziekolwiek, nawet poniżej swoich umiejętności i oczekiwań finansowych
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało coroczny raport na temat osób niemających pracy i ich rodzin. Wraz z nadejściem wiosny na rynku pracy powiało optymizmem. Z szacunkowych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 12,9 proc. W porównaniu z lutym możemy mówić o wzroście 0,1 punktu procentowego. Zdaniem resortu pracy zmiana ta była spowodowana wynikiem wyraźnie mniejszego niż w poprzednich miesiącach napływu nowych bezrobotnych oraz wzrostu liczby osób, które z tytułu podjęcia pracy zostały wyrejestrowane z urzędu
Co trzeci bez pracy od pięciu lat

CBOS postanowił oszacować, w ilu rodzinach w Polsce ktoś nie ma zatrudnienia, zapytało też badanych o ich osobistą sytuację - czy byli kiedyś bezrobotnymi lub czy są nimi obecnie. Ankieterów interesowało także, jak długo bezrobotni nie mają zatrudnienia, czy są zarejestrowani w urzędzie pracy, jakie mają główne źródła utrzymania, ilu z nich poszukuje pracy i ilu jest gotowych podjąć ją w najbliższym czasie. Zapytano także bezrobotnych, do jakich wyrzeczeń byliby skłonni, aby zdobyć zatrudnienie. Z uzyskanych deklaracji wynika, że osoby, które chcą się uwolnić od bezrobocia, można dzisiaj spotkać w prawie co czwartej rodzinie (23 proc.).

Co jeszcze wynika z badania CBOS? Otóż bezrobocie najrzadziej dotyka rodziny przedstawicieli kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, ludzi dobrze sytuowanych, czyli o dochodach powyżej 1,5 tys. zł na osobę oraz osób najstarszych. W lepszej sytuacji od innych są także wielkomiejskie gospodarstwa domowe, rodziny badanych mających wyższe wykształcenie, pracowników administracyjno-biurowych i pracowników usług, a także osób pracujących na własny rachunek. Najgorszą sytuację mają przede wszystkim rodziny robotników niewykwalifikowanych oraz gospodyń domowych. Coraz gorzej mają także ludzie młodzi - w wieku od 18 do 24 lat - częściej od innych przyznają, że w ich rodzinach jest ktoś niemający pracy.

Z badania wynika też, że co czwarty dorosły był bezrobotny w przeszłości - 17 proc. nie miało pracy przez krótki czas, natomiast 8 proc. długo szukało zatrudnienia. Pozostali badani (65 proc.) nigdy nie byli w takiej sytuacji. W sumie bezrobocia doświadczyła w przeszłości lub doświadcza obecnie ponad jedna trzecia Polaków. Do najbardziej zagrożonych bezrobociem należą osoby najmłodsze, z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mieszkające na wsiach i w małych miastach (do 100 tys. ludności), a w grupach społeczno-zawodowych - robotnicy niewykwalifikowani.

W tym roku po raz pierwszy liczebność grupy osób deklarujących krótkotrwałe bezrobocie (do 12 miesięcy) wynosi ponad dwie piąte (43 proc.), choć wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż długotrwale bezrobotnych, pozostających bez pracy powyżej roku (55 proc.).

Wśród badanych, którzy są bez pracy najwyżej rok, co szósty (16 proc.) nie ma zatrudnienia od sześciu do dwunastu miesięcy, niemal tyle samo (17 proc.) - od trzech do sześciu miesięcy, a 10 proc. - krócej niż trzy miesiące. Wśród osób długotrwale bezrobotnych prawie co ósma (13 proc.) pozostaje bez pracy od roku do dwóch lat, co dziesiąta (10 proc.) - od dwóch do pięciu lat, a niemal co trzecia (32 proc.) - ponad pięć lat. Z deklaracji bezrobotnych wynika, że ponad połowa z nich (56 proc.) zarejestrowała się w urzędzie pracy. Ich odsetek jest zdecydowanie wyższy o 10 punktów niż rok temu, ale wyraźnie niższy niż w latach 2001-08.

Z czego się utrzymują?

Z badań CBOS wynika, że osoby bezrobotne zdecydowanie najczęściej (69 proc. wskazań) pozostają na utrzymaniu rodziny. Praca zarobkowa jest głównym źródłem dochodów dla ponad jednej czwartej z nich - są to jednak przeważnie zajęcia dorywcze (26 proc.), zupełnie wyjątkowo zaś - stałe (1 proc.). Prawdopodobnie dotyczą one przede wszystkim pracy "na czarno". Z niezarobkowych źródeł utrzymania bezrobotni wskazują - poza pomocą członków rodziny - świadczenia opieki społecznej lub instytucji charytatywnych, Kościoła (14 proc.), zasiłek dla bezrobotnych (12 proc.) oraz własne oszczędności (10 proc.). Jedynie dwóch na stu bezrobotnych (2 proc.) deklaruje, że utrzymuje się przede wszystkim z drobnego handlu, a jeden na stu (1 proc.) - z wyprzedaży posiadanych przedmiotów. W tym roku po raz pierwszy żaden bezrobotny nie wskazał natomiast wśród istotnych źródeł utrzymania pieniędzy zdobytych w sposób nieuczciwy. Z deklaracji bezrobotnych wynika, że zdecydowana większość z nich (73 proc.) chciałaby zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia, wciąż jednak ponad jedna czwarta (27 proc.) nie podejmuje działań w tym kierunku.

Aby otrzymać pracę, bezrobotni często skłonni są do rozmaitych wyrzeczeń, jednak z roku na rok widoczna jest tendencja do zmniejszania się ich elastyczności. Prawie trzy czwarte z nich (73 proc.) to osoby, które w celu znalezienia pracy są gotowe do przekwalifikowania się lub nauczenia się nowego zawodu. Niemal dwie trzecie (62 proc.) wyraża zgodę na pracę poza miejscem zamieszkania i związane z tym dojazdy. Prawie połowa bezrobotnych (47 proc.) podjęłaby każdą pracę, nawet nisko płatną lub niezwiązaną z wyuczonym zawodem. Dwie piąte z nich deklaruje chęć skorzystania z przyznawanych przez urząd pracy pieniędzy na założenie własnej firmy, a jedna trzecia wyraża gotowość do pracy za granicą. Z analizy badania jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość bezrobotnych nie zgodziłaby się na zmianę miejsca zamieszkania. Tylko, co czwarty bezrobotny byłby skłonny przeprowadzić się do innej miejscowości, gdyby miało mu to zagwarantować pracę.

Badania CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4 - 10 marca oraz 8 - 19 kwietnia na liczącej 2051 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. W badaniu marcowym odpowiadały 92 osoby bezrobotne, a w kwietniowym - 118 bezrobotnych.
gazeta.praca.plPost został pochwalony 0 razy
Pią 9:23, 14 Maj 2010 Zobacz profil autora
anonim
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 09 Mar 2010
Posty: 362
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

Post
I jak zwykle chodzi o pieniądze


Post został pochwalony 0 razy
Pią 22:28, 14 Maj 2010 Zobacz profil autora
Akasha
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 23 Sty 2010
Posty: 1271
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 11111
Płeć: Kobieta

Post
Odprawy w górnictwie - do 90 tysięcy złotych


Post został pochwalony 0 razy
Pią 22:34, 14 Maj 2010 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna » Archiwum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin