Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Mudry, praca z czakrami

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna » Archiwum Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Mudry, praca z czakrami
Autor Wiadomość
anonim
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 09 Mar 2010
Posty: 362
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

Post Mudry, praca z czakrami
Mudry, praca z czakrami


W tej oto skromnej pracy zamieściłem kilka sposóbów pracy z poszczególnymi czakrami głównymi. Miłych doznań. Nie trzymajcie się sztywo tego, co poniżej przeczytacie. Potraktujcie to jako wskazówki, ogólne nakreślenie tego, co możecie robić - resztę powierzcie intuicji, a wszystko będzie podążać ku najlepszemu.

Może na początek pokrótce o poszczególnych formach pracy z głównymi centrami energetycznymi przedstawionymi niżej.

MUDRY:
Specjalny układ rąk mający pobudzić do działania, oczyścić, aktywować, energetyzować, uspokajać, wzmacniać i jeszcze wiele, wiele tym podobnych właściwości.
Pytanie – czy to działa i na jakiej zasadzie? Działać, działa z pewnością. Wesoly Jest to zasada wiary oraz oddziaływania na odpowiednie meridiany i centra energetyczne powodując ich aktywizację. Myślę, że orientujecie się, o co chodzi. Wesoly

MANTRA:
Mówcie, powtarzajcie w myślach, śpiewajcie... pisać może lepiej byłoby afirmacje zwiazane z cechami urzeczywistnienia danej czakry. Są to formuły istniejące i powtarzane z wiarą od tysięcy lat i mają potężną moc. Wystarczy sięgnąć po nie.
Wiara, wiara, koncentracja, dostrojenie się.
Sposób wymowy: mówcie fonetycznie jak na początek. Potem możecie odpowiednio zmieniać ją i róbcie to bez obawy, że moc mantry się uszczupli.
Próbujcie, aby powstał możliwie największy rezonans, czyli aby wibracje mantry i danej czakry nałożyły się i wzajemnie wzmacniały. Zmieniajcie modulacje, natężenie głosu itp... Zresztą róbcie, co chcecie – ważne, aby był efekt.

GŁOSKA:
Wystarczy intonować daną głoskę. Np: "Aaaaaaaaaaaaaaaa...". Wesoly Proste, łatwe, skuteczne. Działanie niemal natychmiastowe. Wskazówki odnośnie rezonansu i modulacji również i tu są aktualne. Możecie różnież posiłkować się afirmacjami dla poszczególnych czakr. Np. dla czakry serca: "Ja jestem zawsze w pełni otwarty/a na miłość." Proste, poradzicie sobie zapewne. Może kiedyś coś napiszę o tym dokładniej. Wesoly

Tabelka-ściągawka:

[link widoczny dla zalogowanych]

1. Czakra podstawy

MANTRA: LAM
GŁOSKA: U


MUDRA: Łączymy kciuk oraz palec wskazujący tak, aby stykały się opuszkami.
Delikatnie, nie na siłę, nie przyciskajmy z całej siły palców do siebie.
Detale, napięcia niech będą indywidualną sprawą każdego, zasada jest taka, aby odczuć subtelne oddziaływanie (choć może nie być żadnych odczuć – i tak oddziaływanie zachodzi więc bez obaw) i nie zastanawiać się za długo nad detalami.
Tyczy się to wszystkich kolejnych mudr i już nie będe powtarzał o tym, więc zapamiętajcie.
Ma to wyglądać tak jak na zdjęciu:2.Czakra sakralna

MANTRA: VAM
GŁOSKA: O (zamknięte)


MUDRA: Kładziemy ręce na udach tak, aby jedna dłoń spoczywała swoim spodem na wierzchu drugiej oraz aby dłonie stykały się również kciukami. Luźno dociskamy do miejsca, gdzie znajduje się czakra sakralna (kilka centymetrów pod pępkiem).
Powinno to wyglądać w ten sposób:3.Czakra splotu słonecznego

MANTRA: RAM
GŁOSKA: O (otwarte)


MUDRA: Unosimy ręce na poziom czakry splotu słonecznego (ponad pępkiem, ale bliżej zakończenia mostka niż pępka). Delikatnie bardzo, najdelikatniej jak można złączamy opuszki wszystkich palców z wyjątkiem kciuka, tak jakbyśmy mieli się modlić nie złączając jednocześnie podstawy dłoni, tylko opuszki – tak, że złączone dłonie utworzą coś na kształt litery "V".
Zakładamy kciuk na kciuk; który na który – to możecie zmieniać w trakcie używania tej mudry, jak wam wygodniej akurat.
Zdjęcie rozjaśni wszelkie wątpliwości:4.Czakra serca

MANTRA: YAM
GŁOSKA: A


MUDRA: Siad skrzyżny (po turecku). Plecy wyprostowane. Obie ręce złączamy tak jak przy mudrze dla czakry podstawy. Lewą rękę kładziemy na lewym kolanie. Prawą nieco poniżej czakry serca, powiedzmy w okolicach miejsca gdzie kończy się mostek, ale jeszcze na mostku, ew. zaraz pod mostkiem – tam, gdzie lepiej czujecie.
5.Czakra gardła

MANTRA: HAM
GŁOSKA: E


MUDRA: Krzyżujemy palce bez kciuków. Te złączamy najwyżej jak możemy, ale bez zbędnego wysiłku.
Niech wygląda to tak:
6.Czakra 3 oka

MANTRA: KSHAM
GŁOSKA: I


MUDRA: Ręce układamy w miejscu zaraz pod mostkiem tak, aby kciuki były po naszej stronie. Palce oprócz palców małych i kciuków stykamy górną częścią, tak jak na zdjęciu poniżej. Palce małe unosimy do góry jak tylko możemy. Niech stykają się opuszkami. Kciuki wychylić należy w dół i złączyć, również opuszkami. Obrazek:
7.Czakra korony

MANTRA: OM
GŁOSKA: M


MUDRA: Rece przed brzuch. Palce sedeczne wyprostowane i dotykają się opuszkami. Resztę palców krzyżujemy, lewy kciuk pod prawym.
W praktyce tak to wygląda:Chciałbym dodać jeszcze, że najlepsze efekty osiągnie się łącząc stosowanie mudr w połączeniu z mantrami czy używaniem głosek do pobudzenia czakr. Innowacje z waszej strony jak najbardziej wskazane, wszelkie wizualizacje itp. ...

Miłej pracy nad sobą.

Zdjęcia murd pochodzą z [link widoczny dla zalogowanych]
Artykuł ten pochodzi z 4 numeru magazynu internetowego "Przebudzenie"
Źródło : [link widoczny dla zalogowanych]Post został pochwalony 0 razy
Pon 23:32, 05 Kwi 2010 Zobacz profil autora
Akasha
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 23 Sty 2010
Posty: 1271
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 11111
Płeć: Kobieta

Post
RÓWNOWAGA


Praca z czakrami wymaga ogólnej równowagi. Jest ona niezbędna, abyśmy mogli świadomie poruszać się w obrębie systemu czakr. Nie będąc w stanie równowagi, jesteśmy skupieni na tym obszarze życia, gdzie równowaga jest zachwiana. Rodzi to sytuacje, kłopoty i problemy związane z niezrównoważoną czakrą. Próba osiągnięcia równowagi przez zrównoważenie tej czakry nie odnosi pożądanego skutku, gdyż z reguły wkładamy w to nadmiemy wysiłek i powodujemy zachwianie równowagi w innym miejscu. Można tak balansować na krawędzi równowagi, usiłując ją zbudować, zamiast się w nią zanurzyć.


Ćwiczenie 1
Ilustruje to pozycja jogi zwana Drzewem. Stań prosto, wyciągając się, i rozmieść ciężar ciała równomiernie na obu stopach. Przenieś ciężar na lewą stopę tak, by prawą móc unieść swobodnie do góry. Oprzyj prawą stopę na wewnętrznej stronie lewego uda. Rozciągnij ciało od dołu do góry i staraj się nie skręcić bioder w lewo. Pozostawiając stopę na udzie, złóż dłonie jak do modlitwy na wysokości piersi. Odnajdź równowagę
Przybierając tę pozycję po raz pierwszy, chwiejemy się w przód i w tył. Próbujemy osiągnąć stan równowagi, używając mięśni nóg i brzucha. Jednak zamiast stać prosto, nadal się chwiejemy. Udaje nam się zrównoważyć ciało dopiero wtedy, gdy zgramy je z wewnętrznym punktem równowagi, który jest w nas przez cały czas. Zamiast walczyć z ciałem, trzeba wyczuć tę równowagę w sobie. Nawet gdy potrafimy już dobrze wykonywać Drzewo, nadal poprawiamy od czasu do czasu położenie stopy czy palców, ale są to już korekty o wiele bardziej subtelne niż na początku.
Z naszym umysłem i emocjami dzieje się podobnie jak z ciałem. Ten sam proces zachodzi na wszystkich poziomach. Zanim doświadczymy stanu równowagi, próbujemy osiągnąć ją z wielkim wysiłkiem, tak jakby jej w ogóle nie było. W końcu przestajemy się z tym zmagać i wtedy odnajdujemy w sobie równowagę. Może to brzmi paradoksalnie, ale dopóki tego nie zrozumiemy, dopóty nie możemy osiągnąć postępu. Równowaga jest realną drogą, konflikt – tylko iluzją. Musimy wierzyć, że równowaga już istnieje, i odnaleźć ją w sobie za pomocą własnej wrażliwości.
W codziennym życiu będzie to oznaczało konieczność pełnego zawierzenia równowadze. Wiedząc, że decyzja podjęta w stanie nierównowagi będzie prowadziła do korekt i zmian, wstrzymamy się i poczekamy do uzyskania stanu równowagi. Podjęcie decyzji w stanie równowagi gwarantuje
wyważoną decyzję. Być może brzmi to zbyt prosto, aby mogło być prawdziwe, ale najprostsze prawdy są zwykle najgłębsze.
Połączenia między czakrami skupiają się w centrum równowagi. Uwierzmy, że ono istnieje i że zawsze możemy je odnaleźć.
Oczywiście, żeby wiedzieć, czy doświadczamy stanu równowagi, czy nie, musimy znać to uczucie. Tkwi w tym pewien paradoks. Jeśli bowiem nie poznaliśmy uczucia równowagi i harmonii wewnętrznej, to nie mamy żadnego punktu odniesienia. Na szczęście, jest w życiu coś takiego jak łaska, a dar harmonii wewnętrznej może na nas po prostu spłynąć. Jeśli wykażemy czujność i uwagę, to osiągniemy to bez żadnego wysiłku. Jest to droga zmierzająca do działania bez wysiłku. Można się nauczyć podążać nią z łatwością i gracją, rozszerzając obszar równowagi w naszym życiu.
W miarę jak uczymy się instynktownie unikać antagonistycznego punktu widzenia, konflikt zaczyna znikać z naszego życia. Życie staje się łatwiejsze. Problemy nadal się pojawiają, ale umiemy sobie z nimi radzić za pomocą drobnych posunięć, tak jak nieznacznymi ruchami palców poprawiamy pozycję jogi. W tajemniczy sposób życie układa nam się samo. Przyszłość zawsze niesie nieznane, nowe sprawy i wyzwania, podsuwa coraz to nowe możliwości. Jednak gdy opanujemy sztukę równowagi, w każdej sytuacji zastosujemy tę umiejętność.
Równowaga sprawia, że życie osiąga doskonałość. Wyostrzają się wszystkie nasze zmysły i możemy z radością doświadczać najsubtelniejszych przeżyć. Przed osiągnięciem równowagi najniższe czakry zdają się być nienasycone. Nie potrafimy odczuć satysfakcji z zaspokojenia potrzeb danej czakry. Gdy nauczymy się osiągać stan równowagi, zmysły stają się bardziej wyrafinowane i łatwiej odczuwamy satysfakcję każdej z czakr. Proste przyjemności życiowe nabierają większego znaczenia.
Thich Nhat Hanh kończy jeden ze swych wywodów [Thich Nhat Hanh, The Art of Mindjul Living, Sounds True, 1992.] następującą myślą:
Nie ma drogi do Szczęścia, Szczęście jest drogą.
Nie ma drogi do Pokoju, Pokój jest drogą.
Nie ma drogi do Oświecenia, Oświecenie jest drogą.
Można by dodać: “Nie ma drogi do równowagi, równowaga jest drogą".


Autro: David Pond


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Akasha dnia Nie 16:24, 25 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Nie 16:22, 25 Kwi 2010 Zobacz profil autora
Akasha
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 23 Sty 2010
Posty: 1271
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 11111
Płeć: Kobieta

Post
Poddanie się

Wiemy już, że równowagi nie można “osiągnąć", tylko trzeba się w nią zagłębić i poddać się temu doświadczeniu. Tak samo jest z energią poszczególnych czakr. Bezpieczeństwa związanego z czakrą pierwszą nie można osiągnąć, lecz odczuć to, które już istnieje. W drugiej – nie da się osiągnąć przyjemności, ale tylko dotrzeć do doświadczenia przyjemności, która jest dla nas dostępna. Podobnie jak z przetrwaniem i przyjemnością, przedstawia się sprawa z siłą, miłością, twórczością, intuicją i duchowością. Trzeba poznać harmonijny przejaw ich energii i dostroić się do niej. (Patrz Tabela czakr, str. 155).

Ćwiczenie 2
Ułóż się w wygodnej pozycji, która pozwoli ci fantazjować na jawie, bo na tym polega ćwiczenie. Wyobraź sobie sytuację, w której doświadczasz idealnego spokoju. Ułóż w wyobraźni scenariusz. Poczuj w sobie harmonię z całym swoim życiem. Następnie poczuj to w chwili obecnej, tu i teraz. Doświadcz naprawdę tego uczucia. Oto właśnie poczułeś czakrę serca.
Takie ćwiczenie można wykonać dla każdej czakry i doświadczyć uczucia bezpieczeństwa, siły, twórczości i każdego z pozostałych. Zanurzając się w obecnej chwili w takim przeżyciu, pobudzamy czakrę do działania, a nie usiłujemy niczego osiągnąć. Można to określić jako poddanie się przeżyciu. Potrzebne są do tego wiara i ufność. Musimy najpierw uwierzyć w istnienie harmonii, a potem możemy się jej poddać.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 16:25, 25 Kwi 2010 Zobacz profil autora
Akasha
Gen. Admin
Gen. AdminDołączył: 23 Sty 2010
Posty: 1271
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 11111
Płeć: Kobieta

Post
Mycie okien
Doświadczanie harmonii przez samo tylko dostrojenie się do stanu równowagi kłóci się z tym, czego nas nauczono. “Życie to przekleństwo, zmierza jedynie do śmierci" słyszymy w nieskończoność, aż ogarnia nas przygnębienie. Nawet gdy jesteśmy czujni i chodzimy na paluszkach, tylko do czasu udaje nam się uniknąć “upadku". W końcu i nam on się przytrafi. Wielu z nas ma bowiem tak e wewnętrzne przekonanie, wpojone bez udziału świadomości. Przechowywane
nieświadomie, ściąga nas ono w kierunku dolnych czakr, ku mentalności typu “przetrwa tylko najsilniejszy".
Zrozumienie działania czakr pozwala zrzucić z siebie jarzmo nabytych przekonań. Jeśli jedna z naszych czakr często jest niezrównoważona, to prawdopodobnie usiłujemy utrzymać z gruntu fałszywy obraz samego siebie. Fałszywy dlatego, że nie autentyczny i nie prowadzący nas do wewnętrznej harmonii, lecz przeciwnie, do stanu nierównowagi. Gdyby prowadził do równowagi, nie doświadczalibyśmy jej braku.
Takie fałszywe wyobrażenia powstają wtedy, gdy przywiązujemy nadmierną wagę do opinii innych ludzi. Ważne jest, jaką rolę odgrywaliśmy w swojej rodzinie. W dynamicznym procesie rozwoju rodziny każdy przyjmuje na siebie jakąś rolę i ta wczesna identyfikacja siebie w rodzinie bardzo silnie nas warunkuje. Sprawia ona, że utrzymujemy pewne schematy zachowań związane z tą rolą dopóty, dopóki świadomie się z niej nie wyzwolimy.
Na przykład najstarsze dziecko bierze na siebie odpowiedzialność za rodzinę. Na przyjęcie takiej roli wskazuje zbyt rozwinięta trzecia czakra i trudności ze zrezygnowaniem z kontroli nad każdą sytuacją. Najmłodsze dziecko ma tendencje do polegania na innych. To zaś prowadzi do braku równowagi pierwszej czakry i skłonności do uzależniania się od innych. Może ktoś był w rodzinie wichrzycielem, mediatorem lub czarną owcą. Wszystkie te role warunkują nasze schematy zachowań. Jeśli cierpimy na uporczywe niezrównoważenie którejś czakry, to warto przeanalizować swoją rolę w rodzinie we wczesnym, dzieciństwie. Może odnajdziemy źródło obecnych stereotypów zachowań. Znając je, łatwiej przezwyciężymy skostniałe stereotypy i świadomie wybierzemy korzystny dla siebie schemat zachowań.
Zerwanie z uwarunkowaniami rodzinnymi i kulturowymi, narzuconymi nam świadomie lub nieświadomie, jest podstawą poznania swego autentycznego ja. Nie zakładamy, że nasze wychowanie było w całości niewłaściwe. Część naszych wyuczonych zachowań jest zdrowa i prawidłowa. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z nich nie współgrają z naszą prawdziwą naturą. Oczywiście, zbyt kategoryczny sprzeciw wobec najwcześniejszych uwarunkowań wytrąciłby nas z równowagi, wytwarzając w nas skłonność do gwałtownych reakcji na różne sytuacje i pozbawiając nas możliwości świadomego wyboru zachowań.
Rozwińmy w sobie zdolność świadomego obserwowania samego siebie. Wiemy, że dane nam jest życie w harmonii. Jeśli tego nie doświadczamy, poznajmy rządzące nami schematy. Obserwujmy się i odnajdźmy to, co nas odciąga od harmonii. Pozbądźmy się szkodliwych zachowań, których się kurczowo trzymamy. Aby odebrać wszelkim problemom piętno osobiste, wystarczy się do nich zdystansować. Mówią, że aby poczuć harmonię, trzeba się wyzbyć potrzeby posiadania racji.
Przykładowo, ktoś ma ciągle niezrównoważoną drugą czakrę i nadmierną potrzebę satysfakcji zmysłowej. Czy przyczyny tego mogą tkwić w dzieciństwie? Oczywiście, że tak. Może nie okazywano mu uczucia lub nie był karmiony piersią. Nienasycona żądza przyjemności w dorosłym życiu może być skutkiem niezaspokojenia tej potrzeby w dzieciństwie.
W taki sposób śledzimy przyczyny swego braku równowagi. Obserwując swe zachowania i jednocześnie znając ich źródła, możemy dokonać świadomych wyborów, zamiast iść za ślepym impulsem, konsekwentnie prowadzącym do dysharmonii. W powyższym przykładzie należy skupić uwagę na doświadczaniu harmonii w drugiej czakrze i starać się do niej dostroić. Trzeba poczuć w sobie zdolność do przeżywania przyjemności zamiast wiecznie jej szukać (patrz Część II, Czakra droga, str. 42). Ta metoda odnosi się do każdej niezrównoważonej czakry.

Autor: David Pond


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Akasha dnia Nie 16:27, 25 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Nie 16:26, 25 Kwi 2010 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.bytzbiorowy.fora.pl Strona Główna » Archiwum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin